Home

Eric Clapton

Fotografie cu Eric Clapton
30 mar. 1945(vârsta: 81 de ani)

Eric Clapton

Această biografie este afișată în engleză deoarece versiunea în limba română nu este încă disponibilă.
Eric Patrick Clapton, CBE (born 30 March 1945) is an English guitarist, vocalist, and songwriter. Clapton is the only three-time inductee to the Rock and Roll Hall of Fame: once as a solo artist, and separately as a member of The Yardbirds and Cream. Clapton has been referred to as one of the most important and influential guitarists of all time. Clapton ranked fourth in Rolling Stone magazine's list of the "100 Greatest Guitarists of All Time" and fourth in Gibson's Top 50 Guitarists of All Time. In the mid sixties, Clapton left the Yardbirds to play blues with John…vezi mai multe
Pino(2025) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton Unplugged… Over 30 Years Later(2025) ... în rolul Guitar / Vocals
Eric Clapton: The Definitive 24 Nights - Rock(2023) ... în rolul Pe sine - Vocals, Guitar
Eric Clapton - The Definitive 24 Nights - Blues(2023) ... în rolul El însuși
Revival69: The Concert That Rocked the World(2023) ... în rolul Pe sine (imagini de arhivă)
Eric Clapton: Across 24 Nights(2023) ... în rolul Pe sine (imagini de arhivă)
Eric Clapton - Nothing But The Blues(2022) ... în rolul Pe sine
Kalvøyafestivalen - 50 år siden første riff(2021) ... în rolul Pe sine (imagini de arhivă)
Eric Clapton: The Lady in the Balcony - Lockdown Sessions(2021) ... în rolul Pe sine - Guitars and Vocals
The Dancing Man of L.A.(2021) ... în rolul Pe sine (imagini de arhivă)
Chuck Leavell: The Tree Man(2020) ... în rolul Pe sine
The Quiet One(2019) ... în rolul Pe sine
Laurel Canyon: Ecoul muzicii anilor ’60(2019) ... în rolul Pe sine
ReMastered: Devil at the Crossroads(2019) ... în rolul Pe sine
Jeff Beck: Still on the Run(2018) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton: Life in 12 Bars(2018) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton - Live in San Diego(2017) ... în rolul Pe sine
Deconstructing the Beatles' White Album(2016) ... în rolul Pe sine (imagini de arhivă)
Eric Clapton: Slowhand at 70 - Live at The Royal Albert Hall(2015) ... în rolul Lead Vocal, Guitars
Play It Loud: The Story of Marshall(2014) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton - Planes, Trains and Eric(2014) ... în rolul Pe sine
John Mayer: Someday I'll Fly(2014) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton - Live At Baloise Session 2013(2013) ... în rolul Pe sine - Guitar, Vocals
Eric Clapton - Live on Basel(2013) ... în rolul Pe sine - Vocals, Guitar
12-12-12 | The Concert for Sandy Relief(2012) ... în rolul Pe sine
Beware of Mr. Baker(2012) ... în rolul Pe sine
B.B. King: The Life of Riley(2012) ... în rolul Pe sine
Close Up(2012) ... în rolul Pe sine (imagini de arhivă)
The Love We Make(2011) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton: Wonderful Tonight - Live in Japan 2009(2010) ... în rolul Pe sine - Vocals, Guitar
A Concert by the Lake(2010) ... în rolul Pe sine
The 25th Anniversary Rock and Roll Hall of Fame Concerts(2009) ... în rolul Pe sine (imagini de arhivă)
Rock and Roll Hall of Fame Live - Light My Fire(2009) ... în rolul El însuși
Joe Bonamassa: Live from the Royal Albert Hall(2009) ... în rolul Guest Guitarist
Blues at the BBC(2009) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton: Live at Budokan(2009) ... în rolul Pe sine (guitar / vocals)
The Beatles: Parting Ways(2009) ... în rolul Pe sine
The Story of the Yardbirds(2008) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton: Masterpieces(2008) ... în rolul Pe sine
Pavarotti The Duets(2008) ... în rolul Pe sine
Icons: 15 Classic Tracks from the Gods of Rock(2008) ... în rolul El însuși
Classic Albums: Cream - Disraeli Gears(2006) ... în rolul Pe sine
Before the Music Dies(2006) ... în rolul Pe sine - Musician
Eric Clapton - Live at Montreux 1986(2006) ... în rolul Pe sine
Blind Faith: London Hyde Park 1969(2006) ... în rolul El însuși
Eric Clapton: After Midnight Live(2006) ... în rolul El însuși - Vocals, Lead Guitar
Otis Rush & Friends - Live At Montreux 1986(2006) ... în rolul El însuși
CREAM - Sunshine of your love(2006) ... în rolul Pe sine
Cream: Royal Albert Hall(2005) ... în rolul El însuși - Guitar, Vocals
Eric Clapton - Back Home(2005) ... în rolul El însuși
Live Aid: 20 Years Ago Today(2005) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton: Sessions for Robert J(2004) ... în rolul Pe sine
Live Aid(2004) ... în rolul Pe sine
Tom Dowd & The Language of Music(2004) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton's Crossroads Guitar Festival(2004) ... în rolul Pe sine
Ringo Rama(2003) ... în rolul El însuși
Concert for George(2003) ... în rolul Pe sine
Red, White and Blues(2003) ... în rolul Pe sine
Willie Nelson & Friends: Live and Kickin'(2003) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton and Friends(2003) ... în rolul Pe sine
Party at the Palace: The Queen's Concerts, Buckingham Palace(2002) ... în rolul Pe sine - Interpret
Eric Clapton - Live in Hyde Park(2001) ... în rolul El însuși - Guitar, Vocals
The Concert for New York City(2001) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton: One More Car One More Rider(2001) ... în rolul Pe sine - Lead Vocals, Guitar
Eric Clapton Live at Budokan, Tokyo(2001) ... în rolul El însuși - Vocals, Guitar
MTV Unplugged: Classic Moments(2000) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton & Friends in Concert(1999) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton: Standing at the Crossroads(1999) ... în rolul Pe sine
Brian Wilson’s Imagination(1998) ... în rolul Pe sine
Blues Brothers 2000(1998) ... în rolul The Louisiana Gator Boys
Babyface: MTV Unplugged NYC 1997(1997) ... în rolul Pe sine - Vocals
Music for Montserrat(1997) ... în rolul Pe sine
Legends – Live At Montreux(1997) ... în rolul Pe sine
The Rolling Stones Rock and Roll Circus(1996) ... în rolul Pe sine - Guitar
A Tribute to Stevie Ray Vaughan(1996) ... în rolul Pe sine
Pavarotti & Friends 4 - For War Child(1996) ... în rolul Pe sine
Robbie Robertson: Going Home(1995) ... în rolul Pe sine
Curves Contours & Body Horns(1993) ... în rolul Pe sine
Yardbirds(1992) ... în rolul El însuși
Eric Clapton - MTV Unplugged(1992) ... în rolul Pe sine — Lead vocals / Guitar
Two Rooms: A Tribute to Elton John & Bernie Taupin(1991) ... în rolul Pe sine - Guest
My Sweet Lord in the Far East(1991) ... în rolul Pe sine
Cream: Strange Brew(1991) ... în rolul El însuși
Eric Clapton: 24 Nights(1991) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton: The Master At Work(1990) ... în rolul El însuși
The Prince's Trust Rock Gala(1990) ... în rolul Pe sine (imagini de arhivă)
The Cream of Eric Clapton(1990) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton: The Man & His Music(1990) ... în rolul El însuși
The Best of All Star Band: Live in Concert(1990) ... în rolul Pe sine
The Rolling Stones - Steel Wheels Live(1989) ... în rolul Pe sine - Special Guest
Prince: Musical Portrait(1989) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton: Philadelphia 1988(1988) ... în rolul lead vocals, guitar
Eric Clapton at Tokyo Dome(1988) ... în rolul Pe sine
Nelson Mandela 70th Birthday Tribute(1988) ... în rolul Pe sine
Prince's Trust Rock Gala - Volume 3(1988) ... în rolul Pe sine
The Nelson Mandela 70th Birthday Concert(1988) ... în rolul Pe sine
Chuck Berry: Hail! Hail! Rock 'n' Roll(1987) ... în rolul Pe sine
Prince's Trust Rock Gala - Volume 2(1987) ... în rolul Pe sine
B.B. King & Friends(1987) ... în rolul Pe sine
All Star Concert(1986) ... în rolul Pe sine
Prince's Trust Rock Gala - Volume 1(1986) ... în rolul Pe sine - Interpret
Eric Clapton and Friends: Live 1986(1986) ... în rolul Pe sine
Rock 'N' Roll Goldmine: The Sixties(1986) ... în rolul Pe sine
An Audience with Billy Connolly(1985) ... în rolul Pe sine - Audience Member (necreditat)
Live Aid(1985) ... în rolul Pe sine
Water(1985) ... în rolul El însuși - The Singing Rebels' Band
Superstars in Concert(1984) ... în rolul Pe sine
The A.R.M.S. Benefit Concert from London(1983) ... în rolul Pe sine
Chas & Dave’s Christmas Knees-Up(1982) ... în rolul El însuși
The Secret Policeman's Other Ball(1982) ... în rolul Pe sine
The Last Waltz(1978) ... în rolul Pe sine
Eric Clapton and His Rolling Hotel(1978) ... în rolul Pe sine
Circasia(1976) ... în rolul Clown
Tommy(1975) ... în rolul The Preacher
Jimi Hendrix(1973) ... în rolul Pe sine
The Concert for Bangladesh(1972) ... în rolul Pe sine
Sweet Toronto(1971) ... în rolul Pe sine
Cucumber Castle(1970) ... în rolul Eric Clapton
Supershow(1969) ... în rolul El însuși
Cream: Farewell Concert(1969) ... în rolul El însuși
All My Loving(1968) ... în rolul Pe sine
Three Days in Auschwitz(2015)(Producător)
Concert for George(2003)(Production Director)
Regăsirea(1999)(Compozitor muzică originală)
Arma mortală 4(1998)(Compozitor muzică originală)
Nil by Mouth(1997)(Compozitor muzică originală)
The Van(1996)(Compozitor muzică originală)
Arma mortală 3(1992)(Compozitor muzică originală)
Rush(1991)(Compozitor muzică originală)
Communion(1989)(Compozitor muzică originală)
Arma mortală 2(1989)(Compozitor muzică originală)
Homeboy(1988)(Compozitor muzică originală)
Arma mortală(1987)(Compozitor muzică originală)
The Hit(1984)(Music)
Slipstream(1973)(Music)
Trouble in Molopolis(1969)(Producător)

Imagini legate de Eric Clapton: